Artur Adamski

NIEZAWODNY, SKUTECZNY
kandydat na Posła RP

10

MIEJSCE NA LIŚCIE

2

LISTA PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ

3

OKRĘG WYBORCZY

ARTUR ADAMSKI

Premier Mateusz Morawiecki opisał Artura Adamskiego słowami: „Niezawodny, skuteczny - warto oddać na niego swój głos!”

Przyjdź na wybory 13 października i zagłosuj na Polskę Dobrobytu! Strzel w 10 i zagłosuj na Artura Adamskiego - kandydata do Sejmu IX kadencji w wyborach parlamentarnych, miejsce 🔟  lista nr 2️⃣ !

Polski filolog, publicysta, specjalista komunikacji biznesowej, działacz niepodległościowy.

Urodził się 24 marca 1964 w Obornikach Śląskich. W 1990 ukończył studia na Uniwersytecie Wrocławskim, uzyskując tytuł magistra filologii polskiej. Od 1989 do 1992 był nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 1 w Obornikach Śląskich. Był jednym z inicjatorów i członków komitetu organizacyjnego, który w 1992 doprowadził do utworzenia w Obornikach Śląskich Liceum Ogólnokształcącego. Do roku 1999 był nauczycielem, członkiem zespołu kierowniczego i rady szkoły tegoż liceum. Równocześnie w latach 1990 – 1999 był pracownikiem Obornickiego Ośrodka Kultury, pełnił funkcję pracownika środowiskowego i opiekuna grupy w Ośrodku Przeciwdziałania Patologiom Społecznym a w obornickim Saloniku Czterech Muz prowadził Dyskusyjny Klub Filmowy. Od 1999 do 2002 pracował jako specjalista d.s. kontaktów z klientami w Kancelarii Prawnej „Causa” W. Malicki Spółka Komandytowa. W latach 2002 – 2006 był dyrektorem d.s. marketingu i PR w Equinote Polska sp. z o.o. Od 2006 do 2009 pracował jako nauczyciel języka polskiego w XVII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, zarazem będąc koordynatorem regionalnym projektu Encyklopedia Solidarności (jest autorem ponad stu biogramów i haseł rzeczowych). W latach 2009 – 2016 był menedżerem d.s. komunikacji korporacyjnej, następnie wicedyrektorem Departamentu PR oraz dyrektorem Departamentu Komunikacji Wewnętrznej w Banku Zachodnim WBK SA. W latach 2010 – 2016 był członkiem zarządu Fundacji Banku Zachodniego WBK SA. W 2016 rozpoczął pracę w Narodowym Banku Polskim jako wicedyrektor Departamentu Edukacji i Wydawnictw oraz doradca prezesa.

Życie prywatne
Od 1989 jest żonaty. Z żoną Grażyną (mgr historii sztuki i grafik komputerowy) ma dwóch synów: Piotra (ur. 1991) i Macieja (ur. 1994). Mieszka we Wrocławiu.

Działalność niepodległościowa
Krótko po wprowadzeniu stanu wojennego został członkiem Polskiej Niezależnej Organizacji Młodzieżowej, w której zajmował się głównie małą poligrafią i akcjami ulotkowymi. Wiosną 1983 ukończył kurs poligrafii sitodrukowej, prowadzony przez działacza Solidarności Walczącej Bohdana Błażewicza. Po rozbiciu Polskiej Organizacji Młodzieżowej w następstwie represji, dokonanych przez Służbę Bezpieczeństwa, na przełomie 1984 i 1985 roku rozpoczął działalność w strukturach Solidarności Walczącej. W organizacji tej był głównie drukarzem i kurierem (z podziemnymi wydawnictwami, materiałami poligraficznymi a także urządzeniami powielającymi kursował głównie na trasie Wrocław – Trójmiasto). W 1986 był współtwórcą Niezależnej Oficyny Studenckiej (główna drukarnia NOS działała w jego domu). W tym samym roku został zatrzymany przez MO i SB w czasie akcji „Fredruś” a w czasie „kanapkowej” akcji „Uwolnić Więźniów Politycznych” był autorem dokumentacji fotograficznej części tych wydarzeń (jak się okazało – unikatowej, gdyż jako jedynemu z fotografów udało mu się uciec przed funkcjonariuszami SB). Na przełomie 1988 i 1989 uczestniczył w tworzeniu struktur organizacji Solidarność Walcząca Oddział Dolny Śląsk i został członkiem Rady Oddziału. W 1989 był współorganizatorem i szefem Komisji Rewizyjnej Klubu Myśli Politycznej „Wolni i Solidarni”.

Działalność publiczna
W latach 1990 – 1995 był członkiem Partii Wolności – Solidarność Walcząca. W 1993 kandydował do Sejmu z listy Koalicji dla Rzeczpospolitej Jana Olszewskiego (Koalicja nie przekroczyła progu wyborczego). Od 1990 był uczestnikiem wielu inicjatyw środowisk lokalnych, działał m.in. w Obornickim Stowarzyszeniu Rozwoju Gminy, Dolnośląskim Stowarzyszeniu Oświatowym, ruchu Małe Ojczyzny. Jest członkiem Stowarzyszenia Solidarność Walcząca, Stowarzyszenia Wolnego Słowa i zarządu Stowarzyszenia Polskie Media. Od 2016 jest członkiem Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dziennikarstwo, publicystyka, pisarstwo
W 1983, po zatrzymaniu przez SB Roberta Chmielarczyka, został redaktorem naczelnym podziemnego biuletynu „Młodzież” (pierwszego z pism młodzieżowych, ukazujących się poza zasięgiem cenzury na Dolnym Śląsku po wprowadzeniu stanu wojennego). Od 1984 publikował na łamach kilku innych pism drugiego obiegu, m.in. „CDN”, „Liczą się Czyny”, „Solidarność Walcząca”. W 1987 został członkiem redakcji Pisma NZS Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego „Goniec”. W latach 1988 – 89 publikował na łamach Pisma Akcji Studenckiej Solidarności Walczącej „Contra”. W 1989 został redaktorem naczelnym periodyku „Solidarność Dolnośląska”. W 1990 współtworzył lokalne pismo „Bez Układów”, następnie był stałym współpracownikiem gazet „Kurier Gmin”, Nowa Gazeta Trzebnicka”, „Nowe Pokolenia”, od 2002 – miesięcznika (od 2012 kwartalnika) „Opcja na Prawo”, od 2005 – miesięcznika „Nowe Życie”. W 2011 był współtwórcą „Gazety Obywatelskiej”, która do 2019 zamieściła ponad 300 jego artykułów. Publikował też m.in. na łamach pism „Brzask, „Gazeta Polska”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Obywatel”, „Karkonosze”, „Odkrywca”, „Okolice”, „Moreny”, „Nasza Polska”, „Do Rzeczy”, „Biuletyn IPN”, „Sieci Historia”, „Niedziela”, „Gość Niedzielny”. Jego artykuły są też zamieszczane na kilku portalach internetowych.

Ciekawostki
Jest autorem pierwszej w Polsce pracy magisterskiej na temat Pomarańczowej Alternatywy, obronionej na Uniwersytecie Wrocławskim w 1990 roku. 
W latach szkolnych uprawiał judo, uzyskując stopień 4 kyu (pomarańczowy pas).
W wieku 16 lat został członkiem Sekcji Spadochronowej Aeroklubu Wrocławskiego a rok później – Sekcji Szybowcowej. Posiada Dyplom i Odznakę Skoczka Spadochronowego, jest pilotem szybowcowym kat. B
Po uzyskaniu paszportu w roku 1988, podróżując wyłącznie auto – stopem, zwiedził m.in. dużą część Włoch (włącznie z Sycylią), Austrii, Węgier i Jugosławii.
Jako epizodysta występował w kilku filmach, m.in. „Nie opuszczaj mnie” (reż. Ewa Stankiewicz) oraz w serialu „Głęboka woda” (reż. Katarzyna Adamik).
Jest jednym z bohaterów książek Jerzego Pietraszki „Terroryści i oszołomy” i Igora Janke „Twierdza. Solidarność Walcząca – podziemna armia”.
Jest autorem wielokrotnie cytowanym w książkach Waldemara Łysiaka „Salon” i „Mitologia świata bez klamek” oraz m.in. Jerzego Roberta Nowaka („Pełzająca germanizacja Wrocławia” i inne).
Jako uczestnik i świadek wydarzeń historycznych występował w kilku filmach dokumentalnych.
W latach dziewięćdziesiątych był jednym z bardziej znanych uczestników teleturniejów wiedzowych. Łącznie wystąpił w ponad 40 odcinkach teleturniejów (najwięcej w „Miliardzie w Rozumie”) i większość z nich wygrał. W jednym z odcinków „Miliarda w Rozumie” zasłynął, zwyciężając z teleturniejowym „mistrzem mistrzów” Markiem Krukowskim. Był uczestnikiem pierwszej edycji teleturnieju „Najlepszy z Najlepszych”, w której wystąpiło ośmiu zawodników z największym dorobkiem zwycięstw w teleturniejach wymagających wiedzy.

Wybrane publikacje
Polski cios w Plecy [w:] Wybór publicystyki miesięcznika „Opcja na Prawo”, Wrocław 2002
Historia rodziny Adamskich [w:] Księga Rocznicowa Miasta i Gminy Oborniki Śląskie , Oborniki 2005
Oborniki w literaturze [w:] Księga Pamiątkowa Miasta i Gminy Oborniki Śląskie , Oborniki 2008
Kornel. Z Kornelem Morawieckim rozmawia Artur Adamski, Wrocław 2007
Nie tylko Wrocław. Konspiracja młodzieżowa na Dolnym Śląsku [w:] Życie na przekór, IPN, Warszawa 2012
Solidarność Walcząca jako konspiracja o charakterze ofensywnym [w:] Antologia prasy Solidarności Walczącej Trójmiasto, IPN, Gdynia 2017
Kornel Morawiecki. Autobiografia. Rozmawia Artur Adamski; Warszawa 2017
Odznaczenia:
Krzyż Solidarności Walczącej 2010
Złoty Krzyż Zasługi 2012
Medal za Działalność Opozycyjną „Niezłomni” (od NSZZ Solidarność Dolny Śląsk) 2013
Krzyż Honor i Prawda (od Fundacji i Muzeum Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich) 2014
Krzyż Wolności i Solidarności 2016

DORADZA SKUTECZNIE

Jak mam jakieś zawiłe problemy do rozwiązania to zwracam się do Artura Adamskiego, którego znam już 35 lat. Jest niezawodny i skuteczny. 
Artur startuje do Sejmu. Bardzo gorąco go polecam. 
Okręg nr 3, lista 2 - Prawo i Sprawiedliwość, miejsce 10. 
Strzał w dziesiątkę!

Mateusz Morawiecki
Premier RP